Udruga GRAK je u suradnji s Policijskom upravom Sisačko-moslavačke županije jučer u Centru novog života u Petrinji, održala prvu radionicu u nizu od tri radionice, na temu „Sigurnost osoba treće životne dobi“.
Edukativno predavanje je održao policijski službenik Slavko Jerković. Cilj radionica je senzibilizacija osoba starije životne dobi i neposredno
savjetovanje osoba treće životne dobi i poticanje samozaštitnog ponašanja, a sve kako bi se smanjila mogućnost da građani starije životne dobi postanu žrtve kaznenih radnji.
Sudionici su na radionicu došli u velikom broju, njih tridesetak imali su priliku u neposrednom kontaktu s policijskim službenikom informirati se i dobiti savjete kako se zaštiti i spriječiti da postanu žrtve kaznenih djela.
Savjetima kako podići razinu samozaštitnog ponašanja i primjerima iz prakse, poput prodaje lažnog nakita tj. zlatnih lančića na ulici, masažera i posteljina u njihovim domovima, telefonskih poziva i lažnog predstavljanja prevaranata kao zaposlenika banaka ili policijskih službenika, a koji potom osobno dolaze k njima u kuće i stanove, prisutnima su opisani najčešći oblici prijevara počinjenih na štetu starijih osoba. Naime, počinitelji najčešće iskorištavaju dobronamjernost, nepažnju i dob starijih osoba te se kaznena djela najčešće događaju na kućnom pragu oštećenih.
Ukoliko policijski službenik dolazi na adresu stanovanja, predstavlja se isključivo službenom iskaznicom i službenom značkom te za sva svoja postupanja izdaje odgovarajući dokument, odnosno potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta.
Posebno su naglašene učestale online prijevare u kojima prevarant od žrtve preuzima bankovne podatke ili pak „romantične prijevare“ u kojima ciljaju potencijalne žrtve na online stranicama za upoznavanje, ali koriste i društvene mreže i e-poštu kako bi uspostavili kontakt – istaknuo je policajac Jerković.
Prisutnima su podijeljeni letci sa savjetima o samo-zaštitnom ponašanju, promotivni materijali iz njihovog projekta Web heroj i kontakt brojevi u slučaju da postanu žrtva kaznenog djela, te su zamoljeni da svoja iskustva i upozorenja koja se navode na letku i upozorenja koja su čuli na predavanjima prenesu svojim ukućanima i prijateljima, a posebno svojim vršnjacima koji žive sami.
Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.