14. lipnja smo u Centru novog života održali razgovaraonicu pod nazivom "Za sigurniju i mirniju stariju životnu dob".
Povod za radionicu je Svjetski dan svjesnosti o važnosti prevencija nasilja nad osobama starije životne dobi koji se obilježava 15. lipnja. Radionicu je vodila dr. sc. Daša Poredoš Lavor. Na susretu su korisnicima / sudionicima obrađene slijedeće teme:
- Pojašnjenje o definiranju starije životne dobi
- Razgovor o začaranom krugu obiteljskog nasilja
- Upoznavanje s definicijom zlostavljanja starijih osoba
- Razgovor o najčešćim oblicima nasilja nad starijim osobama
- Krađe i prijevare osoba starije životne dobi
- Razgovor o sličnostima i različitostima ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju
- Informiranje o besplatnom telefonu za pravnu pomoć
- Najavljeno je i održavanje slijedećeg susreta – za što su korisnici / sudionici iskazali zanimanje.
Starije osobe po mnogočemu se međusobno razlikuju - različiti životni uvjeti kroz koje su prošli i iskustva koja su stekli. Od svih ljudi s porastom životne dobi očekuje se da uz prosječne napore zadržati dotadašnji stil života ili da od mnogih stvari po malo odustanu. Dosadašnja su istraživanja, kao i svakodnevna praksa pokazali da se opasnost od izvrgnutosti nasilju u obitelji za starije povećava ako je žrtva ovisna zbog bolesti ili siromaštva, ako živi u obitelji opterećenoj nasiljem i međugeneracijskim sukobima.
Zlostavljanje starijih osoba je pojedinačni ili ponovljeni čin akcije ili suzdržavanja od djelovanja, koji se događa u međuljudskom odnosu zasnovanom na povjerenju, a koji izaziva bol ili uznemiravanje starije osobe.
Najčešći razlog nasilja nad starijim osobama je koristoljublje. Starije osobe često izbjegavaju prijaviti nasilje iz osjećaja straha, sramote, nepovjerenja, osjećaja krivnje, te nemoći i ovisnosti o zlostavljaču. Najčešći zlostavljači starijih osoba su najbliži članovi obitelji i njime poznate osobe.
Prilikom počinjenja kaznenih djela na štetu starijih osoba najčešće ne postoje svjedoci; počinitelji iskorištavaju dobronamjernost, nepažnju i dob starijih osoba. Važno je starije osobe pravovremeno i cjelovito informirati kako bi se bolje mogli zaštiti od raznih oblika prijevara i iznuda kojima mogu biti izloženi od strane članova obitelji, ali i nepoznatih počinitelja u društvu.
Struktura i način života su se promijenili; institucionalni smještaj u klasičnom smislu izlazi iz mode – nije privlačan oblik smještaja i skrbi današnje starije populacije; promijenili su se interesi, navike, zahtjevi i očekivanja; uloga obitelji u skrbi za bolesne i nemoćne članove je oslabljena. Izvaninstitucionalni oblici podrške i skrbi primjereni su potrebama starijih osoba :
- prihvatljiviji su u emotivnom i socijalnom (prilagodbenom) smislu
- prate individualne potrebe, želje i mogućnosti osobe
- omogućuju donošenje osobne odluke i zadržavanje kontrole nad svojim životom
- smanjuju financijske troškove države
Djelovanjem na ovim projektnim aktivnostima zalažemo se za holistički ne-direktivni pristup – koji je vrlo dobro prihvaćen od korisnika / sudionika i daje konkretne rezultate. Opisani pristup primjenjivat ćemo i na budućim susretima.
Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.