Kontakt

    atelje logo 2023mali

    Zeleni brijeg 4, Petrinja

    (centar Natura SMŽ)

    Web: ateljepetrinja.eu

    Facebook stranica ateljea

    +385 91 555 4098

    Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

     

    Udruga GRAK

    Poslovni centar, Sajmište 2/1
    44250 Petrinja

    OIB: 85318270587

    Facebook stranica Grakni.HR

    Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

    Otvorili smo izložbu keramike u Gradskoj Munjari Petrinja

    izlozba munjara2024 2

    U Gradskoj munjari u Petrinji je od 1. do 10. srpnja otvorena izložba keramike na kojoj svoje radove zajedno izlažu keramički umjetnici na rezidencijalnom boravku u Petrinji i članovi Keramičkog ateljea Petrinja.

    izlozba munjara2024 1

    Uz strast koju dijele prema oblikovanju gline, ove je ljude povezala i Udruga GRAK koja već godinama, zajedno s Turističkom zajednicom Grada Petrinje i preostalim lokalnim lončarima, nastoji revitalizirati poznatu petrinjsku tradiciju lončarstva i keramike. Dio tog nastojanja je i pokretanje Keramičkog ateljea Petrinja te zajedničko organiziranje Festivala lončarstva i keramike FLIK. Ove godine, učinjen je i korak dalje. Keramički atelje Petrinja po prvi je put postao domaćin umjetničke rezidencije u kojoj već više od mjesec dana boravi i radi troje keramičarskih umjetnika iz Španjolske, Italije i Njemačke. Zajedno sa svojim domaćinima, predstavili su se na izložbi koja je u organizaciji Udruge GRAK i Turističke zajednice Grada Petrinje otvorena u utorak, 1.srpnja 2024. u Gradskoj munjari.

    izlozba munjara2024 5

    Ova izložba keramike rezultat je suradnje s Turističkom zajednicom Grada Petrinje, naravno i našim Poslovnim zonama i Gradskom munjarom s njezinim prekrasnim prostorom, a isto tako i programa Kreativna Europa (Creative Europe) u sklopu kojeg postoji poziv Kultura pokreće Europu (Culture Moves Europe). Mi smo kroz taj poziv organizirali prvi projekt umjetničke rezidencije u Petrinji i vi ćete ovdje vidjeti rezultate rada naših umjetnika koji su došli u sklopu tog programa, koji inače provodi Goethe-Institut“, rekla je na otvaranju izložbe Palma Miličević, predsjednica Udruge GRAK.

    izlozba munjara2024 8

    Otvorenje izložbe bilo je prilika da publika i osobno upozna rezidencijalne umjetnike – Čileanku Paulu Guerra Chamorro koja inače živi u Španjolskoj, Talijanku Giuseppinu Battistella – Giuppi i Duanea Bahiu Benattia, Brazilca s njemačkom adresom.

    izlozba munjara2024 6

    Paula Guerra Chamorro je poznata keramička umjetnica iz Čilea koja zadnjih godina živi u Valenciji, u Španjolskoj. Dugogodišnja je samostalna umjetnica i iza sebe ima brojne mozaike koje radi od keramike. Njena djela ukrašavaju zidove i pročelja kulturnih ustanova u Santiagu. Voli kombinirati različite keramičke tehnike u izradi mozaika. Rado s drugima dijeli svoje znanje i iskustvo, pa nas je tako u Ateljeu sve „zarazila“ mozaikom. U Valenciji završava studij keramike, ali rado iskoči iz svoje svakodnevice i ode nakratko u drugu zemlju, među nove ljude, učiti, dijeliti i stvarati. U Petrinji je održala radionicu na kojoj nas je podučavala staroj španjolskoj tehnici ukrašavanja keramike Cuerda Seca, a u Centru Natura upravo gradi prvi veliki petrinjski mozaik, dakle mural, mozaik od keramike na jednom javnom mjestu“, rekla je o Pauli Palma Miličević.

    izlozba munjara2024 18

    Sama Paula otkrila je kako ju je u Petrinji najviše inspiriralo zelenilo prirode: „Kao što znate, u ovoj rezidenciji svatko ima svoj projekt. Moj nije u potpunosti izložen ovdje. Paralelno radim na muralu koji ćemo predstaviti u petak, 5.srpnja. Kad sam došla u Petrinju, vidjela sam mnogo zelenih područja koja su me magično povezala s mojim emocijama i tako me je priroda još jednom nadahnula.”

    Uvijek sam u potrazi za inovacijama, a ovdje u Petrinji imam priliku napraviti svoj prvi rad u kombiniranoj tehnici, izradom keramike, a da pri tom ne zapostavim ni svoj voljeni mozaik“, rekla je Paula, citirajući poznatog katalonskog arhitekta Antonia Gaudia: „Jedna od najljepših stvari u životu je raditi s lakoćom. Kada volite ono što radite, to vas nikad ne napušta. Dvije stvari su vam za to potrebne. Prva je ljubav i druga je tehnika“. To je savjet koji primjenjujem na svaki djelić koji transformiram u umjetnost, nastojeći uvijek da bude još malo ljepši, s puno boje i ljubavi“ , zaključila je Paula.

    izlozba munjara2024 11

    Njezina kolegica u ovoj rezidenciji Giuseppina Battistella – Giuppi, kako ju od milja zovu, rođena je na istoku Italije, ali više od 20 godina živi u Padovi, u gradu u kojem je i studirala. U Italiji vodi tečajeve keramike za početnike, pa to radi i u Petrinji. Radila je radionice za starije osobe, a vodit će i ljetnu školu keramike za početnike, koja će po prvi put uskoro krenuti u Keramičkom ateljeu Petrinja.

    U protekla dva mjeseca radila sam na svom projektu koji se sastoji od puno keramike. Svaki dio je posebno osmišljen, ali svi zajedno čine kompoziciju jedne priče. Priče o moja protekla dva mjeseca koja sam provela ovdje u Petrinji. Priča je to o maloj evoluciji mene, male evolucije u mom umu, mojoj duši i mom srcu“, rekla je Giuppi.

    izlozba munjara2024 17

    Zajedno s Paulom i Giuppi, u Keramičkom ateljeu Petrinja od 13. svibnja boravi i Duane Bahia Benatti.

    Duane je jedan vrlo skroman momak. Rođen je u Brazilu i od tad se selio u mnoge gradove, uključujući Sao Paolo, Buenos Aires, Milano, Porto… Bazirao se deset zadnjih godina u Leipzigu u Njemačkoj. Magistar je slikarstva i keramike. U Petrinji je provodio niz radionica na kojima nas je podučavao kako se grade mali spomenici“, predstavila je Duanea Palma Miličević.

    Ja u Petrinji također radim na svom osobnom projektu koji kombinira keramiku i micu ili kako se na hrvatskom kaže – tinjac. To je materijal koji se ne upotrebljava često u kombinaciji s keramikom. Više se koristi u različitim industrijama, poput autoindustrije ili industrije kozmetike. Počeo sam se time baviti tijekom magisterija koji sam završio u Njemačkoj i sada ovdje imam priliku ponovno raditi u toj tehnici. Sviđa mi se što je keramika medij koji je prisutan u mnogim kulturama i gotovo svaka civilizacija je radila s njom. Posebnom ju čini, što i ovdje možete vidjeti, mnoštvo različitih pristupa i načina na koje možete raditi u ovom mediju.”

    Pored svog osobnog projekta, vodio sam i radionicu pod nazivom „Mali spomenici“ i bilo je zaista zadovoljstvo raditi s polaznicima. Početna ideja je bila promišljanje o tome što je spomenik, nakon čega smo odlučili napraviti neka umjetnička djela koja reflektiraju ideju da keramika, u ovom slučaju terakota, može biti upotrijebljena za navodnjavanje prirode. Vjerojatno ćemo te uratke postaviti na nekim javnim površinama ili u Centru Natura. Bio je pravi užitak surađivati s polaznicima radionice i stvarati u zajedništvu“, ispričao je Duane o svojim petrinjskim iskustvima.

    Zajedno s rezidencijalnim umjetnicima, na izložbi su svoje radove predstavili i članovi Keramičkog atelje Petrinja: Vera Tarabić, Dijana Sabolić, Višnja Dejanović, Marijana Žinić, Gordana Barić, Silvijo Radošević, Roberta Jakopović i Palma Miličević.

    Svaki član Ateljea je izgradio svoj stil i pravac umjetničkog djelovanja, što možete vidjeti i na primjeru izloženih radova, među kojima ima od tradicionalne lončarije pa sve do nekakvih skulptura”, rekla je Palma Miličević.

    Na izložbi su prikazani i radovi nastali na FLIK radionicama, u sklopu ovogodišnjeg Festivala lončarstva i keramike. Već na ulaznom dijelu izloženi su radovi s radionice Drvo života koju je vodila Pamela Ivanković.

    Središnju poziciju na izložbi zauzima PetrinjGrad, nastao pod vodstvom umjetnice Sandre Ban.

    izlozba munjara2024 14

    Izloženi su i radovi koji su tijekom FLIK-a nastajali na lončarskom kolu, a sudionici tih radionica na ovoj izložbi svoje radove mogu i preuzeti.

    Izrazivši nadu da će Keramički atelje Petrinja, koji do kraja ove godine ima privremeni smještaj u prostoru Centra Natura SMŽ, uspješno pronaći svoj novi, trajniji dom, zahvalila je svima koji podupiru revitalizaciju lončarstva i keramike u Petrinji – od majstora Mateja Stanešića i njegova učenika Valentina Valenta bez kojih petrinjsko lončarstvo ne bi opstalo, preko različitih ustanova i institucija s kojima surađuju – Grada, Županije, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, škola do članova i volontera Keramičkog ateljea Petrinja.

    Hvala i Turističkoj zajednici Grada Petrinje koja u nama vidi pouzdanog partnera. Mi zajedno radimo na dva programa, a to su Camino Banovina i FLIK. Mislim da FLIK radimo toliko dobro da je u kratko vrijeme Petrinja postala poznata, jako poznata kao grad keramike. Kultura općenito je važna u razvoju svake zajednice, a keramika je važna u razvoju Petrinje. Ona je dio našeg identiteta i dobro je ako nas prepoznaju po tome“, napomenula je Palma.

    izlozba munjara2024 7

    U ime Turističke zajednice Grada Petrinje, sudionike i posjetitelje izložbe pozdravila je direktorica Kristina Suppe. Podsjetila je da je Petrinja prošle godine postala dijelom Europske keramičke rute i trenutno je jedini grad iz Hrvatske upisan na toj ruti. Udruzi GRAK čestitala je 9. rođendan koji se poklopio s otvaranjem ove izložbe, uz želju da što prije pronađu odgovarajući prostor za svoj Keramički atelje.

    Otvaranju izložbe prisustvovala je i petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes.

    Drago mi je da Petrinja nastavlja tradiciju kulture. Važan čimbenik definitivno u tome jest keramika, što potvrđuje i ovo što su moje prethodnice spomenule, da smo postali dio Keramičke rute Europe. Uz to i rute Napoleona. Sve nas to, kao nove aktere, svrstava na kartu svijeta i zaista je nešto zbog čega se možemo ponositi našom dugom tradicijom u brojnim područjima“, rekla je između ostalog Komes. Zahvalila je svim udrugama koje, poput GRAK-a i Keramičkog ateljea Petrinja, doprinose obogaćivanju društvenog života Petrinje. Udruzi GRAK također je čestitala rođendan, a što se tiče prostora za Keramički atelje Petrinja, kazala je kako će se u zgradama koje se obnavljaju, zasigurno naći mjesta i za njegov rad.

    izlozba munjara2024 10

    Otvaranje izložbe, koje je privuklo priličan broj posjetitelja, svojim su nastupom zaokružili Ivana Galić, Zrinka Božičević i Darko Horvat, članovi ansambla Alma del viento. Ovaj sastav iz Zagreba koji njeguje glazbu Južne Amerike, s naglaskom na glazbu Bolivije i Argentine, nastupio je nedavno i na Petrinjskom uličnom festivalu -PUF. Upravo na PUF-u upoznali su se i sprijateljili s članovima Keramičkog ateljea Petrinja. Njihov nastup posebno je tada oduševio rezidencijalnu umjetnicu, simpatičnu Čileanku Paulu koja im je predložila da nastupe na otvaranju izložbe. Pozivu svojih novih prijatelja glazbenici su se rado odazvali, darujući im svoj nastup bez ikakve naknade.

    izlozba munjara2024 15

    Izložba na kojoj možete razgledati keramičke radove 18 autora, u Gradskoj munjari u Petrinji ostaje otvorena do 10. srpnja 2024.

    Više fotografija s izložbe pogledajte na facebook stranici Keramičkog ateljea Petrinja

    Tekst: Slađana Marković, Portal53

    Na kraju valja napomenuti prekrasne i ukusne zalogajčiće koje je za posjetitelje izložbe pripremila Manda Šalić, dopredsjednica udruge GRAK.

    izlozba munjara2024 19

     

    rezidencija logo

    Rezidencija je realizirana u sklopu programa Kreativna Europa i poziva Culture Moves Europe koji provodi Goethe-Institut. Program rezidencije se provodi uz financijsku pomoć Europske unije.
    Informacije i stavovi izneseni na ovoj web stranici pripadaju autoru i ne odražavaju nužno službeno mišljenje Europske unije.


    Please publish modules in offcanvas position.