Glina, grad od posebne državne nebrige

11 Stu 2015
U prošlom je stoljeću Glina bila prepoznatljiva kao grad obrtništva i razvijene trgovine poljoprivrednim proizvodima. Kažu da je na području grada Gline i okolnih sela, prije tridesetak godina bilo je više od stotinu kovača. Danas nema ni jednoga. Nestali su kovači, užari, remenari, klobučari, urari, kolari, bačvari, mlinari, brojni trgovci, vrsni stolari...

Glina: Niz napuštenih poslovnih prostora u kojima stanuju duhovi iz prošlosti 

U Glini je nekada stolovao ban Josip Jelačić, a Josip Runjanin je upravo u tom gradu uglazbio stihove koje svi pjevamo. Glina, grad hrvatske himne, danas nema Turističku zajednicu.

U Pamučnoj predionici u Glini (PPG) 80-tih godina prošlog stoljeća je radilo oko 1400 radnika, uglavnom žena. Radi dobrog upravljačkog tima i sjajnih rezultata glinskih prelja ova je tvornica zaradila Zlatnu plaketu Privredne komore Jugoslavije 1985. a 1989. i najviše republičko priznanje, Plaketu ZAVNOH-a.

Glina, iz nekog boljeg vremenaPored tekstilne industrije, u Glini se u suradnji sa Željezarom Sisak razvijala metaloprerađivačka djelatnost koja je zapošljavala oko 400 radnika (Metaloprerađivački pogon za proizvodnju čeličnih spojnica, Tvornica rezervnih dijelova i pribora)
Dva trgovačka poduzeća (Trgopromet i Prehrana) su također imala oko 400 zaposlenih. Unutar Prehrane je djelovala Tvornica kruha koja je dnevno proizvodila i do 12 tona proizvoda.

Kaznionica u Glini osnovana je 1902. godine kao Kraljevsko zemaljsko popravilište, od 1. siječnja 1947. godine nosi naziv Kazneno-popravni dom za osuđene maloljetnike u kojem je bilo smješteno oko 150 maloljetnika, od 1951. godine nosi naziv Odgojno popravni dom u koji su se smještali maloljetni počinitelji kaznenih djela radi odgoja, a od 1977. godine nosi naziv Dom za preodgoj. Tijekom 80-tih godina Glinski Dom za preodgoj maloljetnika zapošljavao je 240 radnika. U sklopu Doma razvijao se privredni pogon Budućnost. U njemu je su pokrenuti grafički, metalski i građevinsko-zanatski pogon, suvremeno opremljeni autoservis, kao i stanica za tehnički pregled vozila.

Kada govorimo o gospodarstvu u Glini tijekom prošlog stoljeća zanimljivo je spomenuti položaj Gline na službenoj rang-listi efikasnosti općina iz 1989. godine. Naime, nakon opsežnog istraživanja kojim su obuhvaćene sve 533 općine u Jugoslaviji, a provodili su ga Zavod za ekonomska istraživanja Ekonomskog fakulteta iz Splita i beogradska Ekonomska politika, izrađena je rang-lista na kojoj je Glina zauzela dobro 112. mjesto. Reći ćete, pa to i nije tako sjajan rezultat. Nije, ali ne zaboravimo da je Glina uvijek imala status privredno nedovoljno razvijene općine! Na istoj je listi Sisak zauzeo 207. mjesto, a Petrinja tek 410.

Daleko do Zagreba, daleko od državne podrške

Stanovnici grada od posebne državne nebrigeDanas je Glina grad od posebne državne skrbi, točnije grad od posebne državne nebrige, kao i cijela Banovina, uostalom. Prema zadnjem ekonomskom indeksu Glina je najnerazvijeniji grad u Hrvatskoj. čiji je indeks razvijenosti tek 19,67 posto od Hrvatskog prosjeka. Spomenuti ndeks razvijenosti se izračunava na temelju stope nezaposlenosti, dohotka po stanovniku, proračunskih prihoda i općeg kretanja stanovništva. Više od 50% radno sposobnog stanovništva u glini nema posao. Prolazeći kroz taj zaboravljeni gradić obuzme vas tuga i lako se vrate sva ružna sjećanja iz 90-tih... jer ovdje, čini se, rat nikada nije završio.

Glina je od Zagreba udaljena oko sat i pol vožnje, a čini se da je u drugoj državi. Zanima li vas što država, lokalna ili regionalna vlast namjerava učiniti s ovim gradom? Bojim se, ništa... A prilika za razvoj je puno: poljoprivreda, malo poduzetništvo, seoski turizam. Možda bi se dali obnoviti i neki od tih izumrlih zanata.

U blizini su neiskorištena i također zaboravljena prirodna bogatstva, Zrinska i Petrova gora. Ali svejedno, grad i dalje umire izmučen ratnim ranama koje u ovoj zemlji nitko nije poželio previti.

 

Izvori: Službene stranice Grada Gline, Igor Mrkalj "Što je socijalizam dao Glini?" (Novosti), Ministarstvo pravosuđa, zatvorski sustav

 


Postani bloger

Komentiraj svoju realnost. 

Pridruži nam se

Kontakt

Udruga GrAk
Novo Selište, 2. desni odvojak 1a
44250 Petrinja

OIB: 85318270587

Facebook stranica Grakni.HR

Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Grakni.HR koristi kolačiće kako bi vam osigurali bolju funkcionalnost stranica. Odaberite gumb za više informacija ili „Prihvaćam“ za nastavak pregleda i korištenja stranica.