Živjeti u Petrinji, a ne voljeti tradicionalno lončarstvo, to je nemoguće. Međutim, možemo li iz te tradicije graditi i našu budućnost? Može li Petrinja opet biti čuvena po svojim lončarima i keramičarima? To je bila tema kojom se naša udruga počela baviti od 2017, godine kada smo krenuli s projektima revitalizacije petrinjskog lončarstva i korištenja lokalne gline kao medija kojom lijepimo zajednicu.
Izobilje vrlo kvalitetne gline na području uz rijeku Kupu i prisustvo dobrih majstora, razlozi su zbog kojih je upravo lončarstvo kroz više stoljeća bilo najrašireniji obrt u Petrinji. Svoju kulminaciju lončarstvo je doseglo oko 1836. godine kada je u gradu djelovalo čak 59 lončarskih obrtnika.
Današnje petrinjsko lončarstvo nije snažno kao nekada, ali i dalje živi. Udruga GRAK intenzivno radi na njegovoj revitalizaciji kroz Keramički atelje Petinja, a od 2021. u partnerstvu s Turističkom zajednicom grada Petrinje i lončarem Valentinom Valentom organizirali smo prvi FLIK, festival lončarstva i keramike u Petrinji.
Prvi FLIK organiziran je u kolovozu 2021. godine na gradskom kupalištu u Petrinji, pored rijeke Kupe. Zanima te kako je bilo na prvom FLIKU?
Odmah je privukao veliki interes javnosih posjetitelja, među kojima se mnogi bave lončarstvom i umjetničkom keramikom, kao hobijem. Na festivalu smo organizirali prodaju ručno izrađene keramike, niz zabavnih radionica i igara za velike i male, a Gavrilović nas je počastio ukusnim gulašem. U sklopu FLIK-a smo 22.10.2021. organizirali okrugli stol Zaštite lončarstva pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Grada Petrinje.
Ovim kulturno-tradicijskim festivalom značajno se doprinijelo poticanju kontinentalnog i kulturnog turizma te oživljavanju stoljetne tradicije lončarstva te povezivanje svih dionika koji dijele zajedničku ljubav i interes prema tradicijskoj kulturi i suvremenom stvaralaštvu u prirodnom materijalu.