Kutina pokazuje napredak transparentnoj raspodjeli sredstava udrugama

    Gradonačelnik Kutine Andrija Rudić u nedavnom obilasku gradskih udruga je izjavio: „Suradnja Grada s udrugama dobra, ali uvijek može biti bolje, posebno u razvijanju socijalnih usluga.“ E, taman smo to i mi htjeli napisati na početku ovog teksta, uz malu korekciju: može biti i puno bolje.

    Gradonačelnik Kutine u posjeti keramičarskoj radionici Udruge osoba s invaliditetom

    Najveći je napredak u transparentnom financiranju kutinskih udruga učinjen je zadnjih nekoliko mjeseci. Kutina se može pohvaliti javnim natječajima za udruge s detaljnom i kompletnom natječajnom dokumentacijom koja uključuje upute za prijavitelje, pravilnik i kriterije po kojima se udrugama dodjeljuju proračunska sredstva. Ono što nedostaje, to je javna objava financijkih potpora koje su se dodijelile udrugama u 2015. godini. Mi smo ih dobili na zahtjev, koristeći pravo na pristup informacijama.

    Kako je Grad Kutina financirao udruge u 2015. godini?

    Na službenim stranicama grada udruge se teško snađu jer ne postoji dio stranica namjenjenih baš njima, gradskim udrugama. Jako je teško u masi podataka na web stranici grada pronaći informacije o gradskim udrugama, natječaje za udruge i rezultate tih natječaja. Ajmo reći, internet stranice nisu "NGO friendly", prilagođene udrugama. Pronašli smo samo slabo istaknut link "Udruge, škole i korisne informacije" gdje smo pronašli kontakt podatke gradskih udruga.

    Infografika prikazuje kako je Grad Kutina raspodjelio financijsku potporu udrugama u 2015. godini

    Grad Kutina od prosinca prošle godine ima Pravilnik o financiranju organizacija civilnog društva, u čijoj pripremi nisu sudjelovale udruge i zainteresirana javnost, a u kojem su definirani kriteriji financiranja udruga "čije aktivnosti doprinose zadovoljenju javnih potreba i ispunjavanju ciljeva i prioriteta definiranih strateškim i planskim dokumentima Grada Kutine." Nemamo razloga ne vjerovati da se novci namijenjeni udrugama dijele po navednim kriterijima, jer je to u interesu zajedinice, ali moram priznati da meni, koja sve to promatram sa strane, omjer financiranja sportskih i svih drugih udruga izgleda nerealan. Sportske udruge dobiju oko 68% sredstava namijenjenih svim udrugama, dakle i onih u kulturi, socijali, humanitarnim udrugama, udrugama mladih, udrugama iz Domovinskog rata, udrugama u tehničkoj kulturi i svim ostalim udrugama. Slično će se raspodjeliti sredstva udrugama i ove godine. Nadam se da će gradska vlast  svojim udrugama i građanima jednom objasniti zašto je to tako te će ih pozvati na zajednicku doradu ovog, vjerojatno na brzinu, donesenog pravilnika.

    Godišnji plan i financiranje udruga u 2016. godini

    Grad Kutina je u prosincu prošle godine ispunio zakonsku obvezu i donio Godišnji plan raspisivanja natječaja za 2016. godinu. Učinjeno je to na vrijeme tako da su se u ovogodišnji natječaji za udruge mogli provesti na početku godine. Mada su reagirali brzo, udruge ipak u prvim mjesecima nemaju financijska sredstva za rad - sve dok se ne završi natječaj. Zakonska procedura je takva teško da se to može odraditi brže. Naime, gradovi trebaju u roku od 30 dana od odvajanja proračuna za narednu godinu objaviti plan natječaja za udruge. Ranije su se takvi natječaji objavljivali u rujnu pa su gradovi imali vremena provjeriti pristigle projekte i podijeliti novce udrugama. Sada se od njih očekuje puno brža reakcija. Ako gradovi kasne s natječajnom procedurom, to plaća zajednica jer će prva polovica kalendarske godine biti "sezona kiselih krastavaca", vrijeme u kojem se ne dešava ništa i udruge spavaju zimski san. Znate kako to ide: nema novaca, nema ni planova.

    Plan raspisivanja natječaja Grada Kutine za 2016. godinu

    Pregledali smo objavljene natječaje za 2016. godinu i uočili da je natječajna dokumentacija potpuna, ali ne uvijek. U siječnju ove godine Grad Kutina je objavio javni poziv za kandidiranje događanja za dodjelu potpora iz Programa rada ¨Potpore manifestacijama“ ali taj poziv opet nije pratila potrebna natječajna dokumentacija, niti je iz poziva vidljivo o kojim se sredstvima radi. To je puno bolje učinjeno u primjeru Grada Novske.

    U Gradu Kutini su potpisani ugovori s udrugama i organizacijama civilnog društva za pružanje socijalnih i zdravstvenih usluga za 2016. godinu. Kutina u tu će svrhu iz gradskog proračuna izdvojiti 312.000 kn. Jasminka Molnar iz Odjela za društvene djelatnosti Grada Kutine rezimirala je tijek tog natječaja (raspisanog 16. prosinca prošle godine) te određivanje prioritetnih područja pri čemu je istaknula kako je dan prioritet udrugama osoba s invaliditetom

    Gradonačelnik Kutine, kao i svaki drugi gradonačelnik, priliku za razvoj gradskih udruga vidi u raznim fondovima, pa tako i udruga mladih:

    - "Mi smo zauzeli apsolutno proaktivni pristup u svim sferama našeg rada. Udruge mladih moraju shvatiti da one same nešto moraju organizirati, a Grad će ih svaki puta u tome poduprijeti”, izjavio je pred medijima nedavno.

    Nismo provjerili je li Grad Kutina u svom proračunu rezervirao sredstva za sufinanciranje projekata svojih udruga čiji projekti prođu na natječajima Europske unije i drugih fondova. Nadajmo se da je tako, jer bi bilo gadno da nije. Zamislite da ste udruga, pišete projekte prema EU, planirate sufinanciranje grada (obećano vam je!) i onda nakon o-ho-ho mjeseci konačno dobijete vijest da vam je projekt odobren! Poneseni srećom odjurite u gradsku upravu jer vam treba njihovo financiranje, a oni kažu:

    - "To je super. Bravo. Ali novaca nema... U proračunu nismo predvidjeli ta sredstva. Snađite se za te novce, nekako."

    Analizirali smo ovogodišnje natječaje za financiranje udruga od strane Grada Kutine pa smo dobili ovakav grafikon. U kulturu smo uključili i sredstva namijenjena gradskim kulturno-umjetničkim društvima koji su financirani po posebnom natječaju.

    Na internetu je objavljena odluka o financiranju udruga koje pružaju zdravstvene i socijalne usluge u Kutini tijekom 2016. godine. Mada je lokalna vlast očigledno prepoznala važnost udruga koje pružaju socijalnu skrb, nismo uočili da su im ove godine značajnije povećali financiranje iz gradskog proračuna.

    Gradonačelnik Kutine je prije 10-ak godina bio istaknuti aktivista u udrugama mladih. Očekivala sam da će dati puno veću potporu mladima. Znam, u Kutini odavno nisu izrazito aktivne udruge mladih ali možda bi bile da ih grad potakne na rad s većim proračunskim sredstvima? O tome je kasno razmišljati jer je ove godine "prošla baba s kolačima". Natječaji su završeni, proračunski novci raspoređeni. Nadajmo se da će iduće godine to biti malo drugačije.

    Testirali smo i pravo na pristup informacijama

    Obzirom da na web stranicama Grada Kutine nismo mogli pronaći informacije koje smo trebali, iskoristili smo pravo na pristup informacijama kojima raspolaže Grad Kutina. Na web stranicama smo pronašli da je službenica za informiranje gospođa Bernarda Grdić. Početkom veljače ove godine na webu nismo pronašli mail službenice za informiranje, ali za kontakte je bio naveden mail gradonačelnika, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Poslali smo zahtjev za pristup potrebnim informacijima i dobili informaciju da je zahtjev primljen i proslijeđen pročelnici. Obzirom da ni nakon mjesec dana nismo dobili tražene podatke, nazvala sam službenicu za infomiranje. Objasnila je da je bila odsutna s posla (mislim da se radilo o bolovanju, ali nije važno) radi čega nije obradila zahtjev. Kada sam zahtjev proslijedila na njenu službenu adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. problem je bio riješen za dva dana - 17. ožujka sam dobila sve tražene informacije.

    Grad Kutina je tijelo javne vlasti koje je bilo dužno, temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama, na svaki zahtjev za pristup informaciji odgovoriti najkasnije u roku od 15 dana. U mom se slučaju to nije desilo. 

    Gornja infografika prikazuje koje se informacije o financiranju udruga mogu pronaći na internet stranicama Grada Kutine.

    Običaj je da na kraju ove analize transparentnost raspodjele sredstava udrugama ocjenimo nekom ocjenom od 1 do 10. Grad Kutina nije javno objavio podatke o financiranju udruga u 2015. godini. Također nisu u roku odgovorili na pismeni upit o financiranju udruga. Međutim, vidi se napredak u zakonski propisanoj natječajnoj proceduri i na vrijeme su pripremili Godišnji plan objave natječaja i pravilnik o financiranju udruga. Ovdje se ne ocjenjuju kriteriji raspodjele sredstava udrugama, jer ih svaka zajednica kroji po svojoj mjeri. Zato im mogu dati ocjenu 8. 

    Kroz program ViabilityNET 2.0  koji provodi Zaklada VIA iz Praga udruga GRAK ima priliku kroz ovaj portal objavljivati informacije o proračunu, koji mora biti jasan i transparentan. Informirani građani najbolji su korektiv javne vlasti.

     

    TAKOĐER PROČITAJTE:
    Sisak je primjer transparentne raspodjele sredstava udrugama
    Financiranje udruga u Petrinji, misterija kojoj se ne vidi kraj
    Grad Novska skromno ali transparentno financira udruge
    Kako Sisačko-moslavačka županija financira udruge?

     


    Please publish modules in offcanvas position.