Otvoren je prostor u kojem će Glinena priča nastaviti rad
14 Svi 2018- Detalji
- Kategorija: GRAK vijesti
- Kreirano: Ponedjeljak, 14 Svibanj 2018 14:52
- Napisao/la Palma Miličević
Kao nadogradnja projektu „Revitalizacija lončarstva“, kojeg provodi Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije u partnerstvu s Udrugom GRAK, na gradskoj tržnici u Petrinji 14. svibnja je otvoren prostor u kojem će biti smještena naša Glinena priča. Dakle, nismo više prisutni samo na Facebooku!
„Na ovaj smo način osobe s invaliditetom motivirali da se malo uključe i da probaju nešto sami proizvoditi, na što bi oni sami bili ponosni, a u konačnici i mi kao udruga. U početku nam je najbitnije bilo zadovoljiti njihove potrebe i socijalizirati ih. Stoga su naše dosadašnje radionice bile zamišljene da u njih ne budu uključene isključivo osobe s invaliditetom nego su pored njih bile i osobe koje se dugotrajno nezaposlene. Već smo sada oduševljeni načinom na koji je ova priča počela, kako je predstavljena i kako kao nastavlja živjeti. Znači, ovo je samo nastavak projekta "Revitalizacija lončarstva" i nadamo se da ćemo uspjeti razvijati se i dalje i zadovoljiti naše potrebe, da će nas građeni podržati i da će u konačnici na taj način odrasle osobe s invaliditetom biti više uključene u život zajednice“, kazala je na otvorenju "Glinene priče" Dijana Smajo, predsjednica Udruge osoba s invaliditetetom Sisačko-moslavačke županije.
"Glina se nametnula kao logičan odabir zato što ona ima terapijska svojstva, jako je dobra za razvoj motoričkih vještina. Također, u Petrinji smo koja ima bogatu tradiciju lončarstva i čija se turistička ponuda temelji na lončarstvu. Na ulazu u grad nas pozdravlja stucka, stari lončarski proizvod, koja je simbol našeg grada“, pojasnila je voditeljica projekta Palma Miličević iz udruge GRAK.
"Koristimo ovu prigodu da čestitamo Udruzi osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije 15. godišnjicu uspješnog djelovanja i nadamo se, tj. sigurni smo da nastaviti jednako kvalitetno raditi i realizirati projekte u čemu će imati podršku Sisačko – moslavačke županije kao i do sada", poručio je zamjenik sisačko – moslavačkog župana Ivan Celjak..
Pohvale za Glinenu priču uputila je zamjenica petrinjskog gradonačelnika Viktorija Kaleb: "Fascinantno je da su ponovno uspjeli svojim entuzijazmom, velikim naporima i radom otvoriti, uskoro, novih 10 radnih mjesta i to baš za osobe s invaliditetom i osobe koje su dugo nezaposlene."
Prostor Glinene priče otvorio je Marin Ivančan, član udruge i jedan od polaznika lončarske radionice. Uzgred, Marinov pradjed je bio jedan od čuvenih petrinjskih lončara. Kao što reče narodna izreka: Ne pada kruška daleko od stabla!
Projekt „Revitalizacija lončarstva“ financira HBOR (Hrvatska banka za obnovu i razvoj).