atelje logo 300 bijeli

  • 1

Alternativna strana FLIK-a: VeGe doručak

Festivalska scena sve češće uključuje vegansku prehranu. Razlog je jednostavan: sve je…

Alternativna strana FLIK-a: Joga za dobro jutro

Kažu da je najbolje dan započeti s jogom. Tako ćete tijelo napuniti kisikom,…

ISLAND – zemlja uređenog „trećeg sektora“

Kada su me drage suradnice i kolegice Ana Opačić sa Studija socijalnog rada Pravnog…

FLIK je narastao: Alternativna strana FLIK-a

Raduje nas što i ove godine sa istim suradnicima organiziramo FLIK - Festival lončarstva…

Prijavi se i postani FLIK volonter

Ako želiš volontirati na FLIKu- Festivalu lončarstva i keramike u Petrinji koji će se…

CAMINO BANOVINA 4. dan: Glina – Topusko (19 km)

Zadnji dan rute Camino Banovina započinje u Glini. Ovdje je vojni kadet Josip Runjanin…

CAMINO BANOVINA 3. dan: Prnjavor Čuntićki - Glina (20 km)

Kada one koji su prehodali Camino Banovina pitate koji im je dio rute najljepši, dobit…

CAMINO BANOVINA 2. dan: Petrinja - Prnjavor Čuntićki (19 km)

Drugi dan Camino Banovine pravi je Camino dan. To znači, očekuje vas izazov, 20-tak…

CAMINO BANOVINA 1. dan: Sisak-Petrinja 16 km

Na samo sat vremena vožnje od Zagreba nalazi se Sisak, jedno od najstarijih naselja…

Natječaj za razvijanje socijalnih i kreativnih vještina i znanja mladih

11 Sij 2017

Otvoren je natječaj na dostavu projektnih prijedloga "Umjetnost i kultura za mlade". Projekti će biti financirani iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Rok za prijavu je 28. veljače 2017. godine.

Ograničene mogućnosti mogu mladima onemogućiti razvoj društvenih i kulturnih veza.

Mladi čine veliku skupinu izloženu riziku od siromaštva i socijalne isključenosti tj. ranjivu skupinu koja nedovoljno sudjeluje u kulturnim i umjetničkim sadržajima i aktivnostima. Mlade osobe s invaliditetom su u još nezavidnijem položaju u svakom od ovih aspekata, a često i dodatno zbog nepristupačnosti i/ili neprilagođenosti kulturnih i umjetničkih sadržaja i aktivnosti.

Zato je potrebno razvijati i provoditi programe koji će mladima omogućiti bolji pristup sadržajima iz područja kulture i umjetnosti te poticati njihovo aktivno sudjelovanje u navedenim programima. Na taj način mladi će unaprijediti svoje socijalne i kreativne vještine i znanja, što može rezultirati njihovom boljom integracijom u društvo, većom zapošljivosti i smanjenim rizikom od ulaska u NEET skupinu (osobe koje nisu zaposlene, ne obrazuju se niti se osposobljavaju).
Sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim aktivnostima i sadržajima važan je aspekt uključenosti u društvo. Mladi u manje razvijenim područjima susreću se s problemom nedovoljne zastupljenosti i ponude kulturnih i umjetničkih aktivnosti i sadržaja što djelomično proizlazi iz nedostatnih izdvajanja iz državnog, županijskog ili lokalnog proračuna za kulturu. Javna izdvajanja za kulturu su u kontinuiranom padu. Najveći broj županija je u 2014. godini za kulturu izdvojio manje od 6% svoga proračuna za kulturu. Umjetničko obrazovanje je slabo zastupljeno u mnogim srednjim školama.

Sve je to razlog objavi natječaja ,,Umjetnost i kultura za mlade“ koji ima dva specifična cilja:

  • Razvijanje socijalnih i kreativnih vještina i znanja koja doprinose socijalnom uključivanju mladih, posebno mladih u nepovoljnom položaju, sprečavanju njihovog ulaska u NEET skupinu te antisocijalnog ponašanja
  • Poboljšanje pristupa mladih, posebno mladih u nepovoljnom položaju, kulturnim i umjetničkim sadržajima i aktivnostima.

Ciljna skupina ovog Poziva su mladi u dobi od 15 do 25 godina, posebno mladi u nepovoljnom položaju (osobe s invaliditetom/djeca s teškoćama u razvoju; pripadnici romske i drugih nacionalnih manjina; nezaposleni, uključujući dugotrajno nezaposleni; mlade osobe koje su korisnici socijalne skrbi).

Intenzitet potpore po pojedinom Projektu iznosi 100% prihvatljivih troškova, odnosno prijavitelji/ partneri nisu dužni osigurati sufinanciranje projekta iz vlastitih sredstava.

Najniža vrijednost potpore je 100.000,00 kuna, a najviša 1.000.000,00 kn.

Prijavitelj može biti umjetnička organizacija, udruga, zaklada, ustanova u kulturi, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Prihvatljive aktivnosti u vašim projektima

Planirano trajanje provedbe projekata je 6 do 18 mjeseci.

U projektu su prihvatljive sljedeće skupine aktivnosti:

  • Priprema i provedba participativnih umjetničkih i kulturnih aktivnosti za mlade u srednjim školama (praktični rad, osmišljavanje i provedbu umjetničkog projekta, predavanja, diskusije, posjete kulturnim događanjima, razgovore s umjetnicima i kulturnim radnicima, prezentacije rada učenika u javnom prostoru i sl)
  • Priprema i provedba participativnih umjetničkih i kulturnih aktivnosti za mlade u nepovoljnom položaju (npr. umjetničke radionice u lokalnoj zajednici, umjetnički kampovi za mlade)
  • Priprema, produkcija i provedba kulturnih i umjetničkih programa (izložbe, manifestacije, kazališne, glazbene i druge programe)

Projektni prijedlog može uključiti samo jednu od tri prethodno navedene skupine aktivnosti.

Sva dokumentacija vezana uz Poziv dostupna je na sljedećim poveznicama: www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr


Grakni.HR koristi kolačiće kako bi vam osigurali bolju funkcionalnost stranica. Odaberite gumb za više informacija ili „Prihvaćam“ za nastavak pregleda i korištenja stranica.